امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برای بافت فرش کاشان چه وسایلی مورد نیاز است ؟
#1
فرش کاشان ، فرشی شناخته شده در تمام دنیاست . تاجایی که امکان ندارد جایی صحبت از فرش شود اما از فرش کاشان حرفی به میان نیاید .
بافت یک فرش ، وسایل مورد نیاز برای بافت آن ، چگونگی استفاده از آنها و ... شاید مواردی باشد که تابحال چیز زیادی درباره اش نشنیده باشید .
بافت فرش و وسایل مورد نیاز ؟
بافتن یک فرش کار راحتی نیست . به اصطلاح خودمان برای اینکه یک فرش ، فرش شود ابزارهایی نیاز است . در بین این ابزارها میتوان به دار قالی ، شانه (دفه) ، قیچی ، چله ، رنگ ، سیخ و ... اشاره کرد . تمام این موارد به اضافه وسایلی دیگر برای بافت یک فرش خوب مورد نیاز است  .

[تصویر:  FarshKashan-KashanSara-4-300x177.jpg]

دار قالی

از ابتدایی ترین و ضروری ترین وسایل مورد نیاز برای بافت
فرش کاشان ، دار قالی است . دار ، چارچوبی است که فرش روی آن بافته میشود . ابعاد دار قالی به متراژ فرشی که قصد بافت آن را داریم بستگی دارد . در قدیم دارهای قالی از جنس چوب بود و به وسیله چند تیر در گوشه ها به هم متصل میشدند . این روزها دارهای چوبی جای خود را به دارهای فلزی داده اند . که با استفاده از پیچ و مهره به هم وصل میشوند .


دفه ، یا به اصطلاح همان شانه

این وسیله از وسایلی به حساب می آید که برای بافت فرش کاشان بسیار به کار می آید . وسیله ایست فلزی که برای کوبیدن گره های فرش به کار برده میشود . دفه ابزاری سنگین است . و این را از همان نگاه اول متوجه میشوید . دفه در انواع مختلفی چون دفه بزرگ  ( باید با دو دست کوبید ) و دفه های سبک ( که برای کوبیدن یک دست کافیست ) وجود دارند . البته لازم است بگوییم که هردوی آن ها یک کار را انجام میدهند .
[تصویر:  FarshKashan-KashanSara-3-300x300.jpg]

چله


برای بافت فرش کاشان بعد از تهییه دار ، به چله احتیاج داریم . چله نخ هایی هستند که روی دارد نصب میشوند. هستند افرادی که شغل آنها چله کشی است . چله فرش ، از مهمترین بخش های فرش است . برای اینکه فرش کاشان ظرافت لازم را داشته باشد باید دقت کنیم که این تارها به خوبی روی دارد نصب شوند . هرچه این چله ها کشیده تر و محکمتر باشند ، نتیجه کار بهتر خواهد بود.


روش بافت فرش کاشان

پود ، نخ های افقی هستند که به صورت یک در میان از زیر و روی تار های قالی عبور میکند . این پودها بعد از هر گره ، با استفاده از دفه (شانه) کوبیده میشوند . این کار تا انتهای یک رج ادامه میابد . و بعد از پایان رج به سراغ رج بعدی میرویم . قبل از رفتن به رج بعدی با استفاده از قیچی ، پرزهای اضافی را قیچی میکنیم  . این کار را انجام میدهیم تا پرزهی اضافی مانع از گره های جدید در رج بعدی نشوند .


[تصویر:  FarshKashan-KashanSara-1-300x184.jpg]

نقشه خوانی

همانطور که میدانید [url=https://kashansara.com/product-category/%D9%81%D8%B1%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D9%86/]فرش کاشان به لحاظ تنوع در طراحی ای که دارد به شهرت رسیده است . برای بافت هر فرش از نقشه های متفاوتی استفاده میشود . این طرح ها روی کاغذی شطرنجی قرار دارند . که هر خانه از آن رنگ خاصی را به خود اختصاص داده است . نقشه خوان معمولا در کنار فرد بافنده قرار دارد . نقشه را با صدایی بلند و رسا میخواند و به بافنده میرساند که کجا گره بعدی را بزند و از چه رنگی برای زدن گره استفاده کند .


در انتها باید بگویم که فرش کاشان از بهترین و با کیفیت ترین فرش های دنیاست که امروزه به صورت انبوه در کارخانجات فرش ماشینی  در حال بافت و تولید هستند . فرش های ماشینی در دسته فرش 1200 شانه با تراکم 3600 ، فرش 1000 شانه با تراکم 3000 و فرش 700 شانه با تراکم 2550 موجود میباشند . فروشگاه اینترنتی کاشان سرا با داشتن دسته بندی در زمینه محصولات متنوع سعی در کمک به شما برای داشتن خریدی آسان دارد .
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان